חפש
תאם פגישה
03-648-0662 03-648-0662

טיפול באומנות

מאמר קצר מאת אורית שמחוני, מטפלת באומנות במכון:


טיפול באומנות הוא טיפול רגשי המשתמש בטכניקות של יצירה, משחק, סיפור ודמיון לצד השפה המילולית. חשוב לדעת שאין צורך בידע קודם באומנות. אני מאמינה ביכולתו של הטיפול לשנות, לקדם ולהביא לידי ביטוי את הכישורים הטמונים בכל אחד. הטיפול מתרים לילדים, מתבגרים וכם מבוגרים.

מהו טיפול באומנות?

טיפול באמנות, הוא ענף של פסיכותרפיה שמציע טיפול רגשי באווירה מכילה ותומכת בו עוברים תהליך של צמיחה, גדילה ומודעות, בעזרת חומרי אמנות, כוחה של היצירה, והליווי המקצועי והתומך של המטפל. בעוד טיפול פסיכולוגי מתמקד בתקשורת מילולית, טיפול באמנות נעזר בנוסף למילים, גם בכלים כמו ציור, רישום, פיסול, צילום ושיטות נוספות להבעה חזותית. שפת האמנות מאפשרת גשר בין העולם הפנימי והחיצוני ואינטגרציה רבה יותר בין השניים. מטפל באמנות מסייע למטופל לזהות את המחשבות והרגשות המובעים באמנות ואת משמעותן, ובכך המטופל מגלה תובנות לגבי יצירתו ומפתח הבנה מעמיקה יותר לגבי עצמו וסביבתו. מתוך התהליך הזה הוא מגלה על רגשותיו, על נקודות החוזק והחולשה שלו, ויחד עם המטפל הם מוצאים את הפתרונות, הכוחות להתמודדות ודרך להמשך החיים. מטרת הטיפול באמנות דומה למטרת כל טיפול פסיכותרפי; שיפור ושימור הבריאות הנפשית ואיכות החיים. אין צורך בידע קודם או בכישרון מיוחד בתחום האמנות כדי להיעזר בטיפול באמנות.
יצירת אמנות היא הזדמנות להביע את הדמיון, האותנטיות והספונטניות של האדם. זו חוויה שלאורך זמן מובילה לתחושת סיפוק, תחושה של תיקון נפשי ושינוי. תהליך היצירה יכול להיות תהליך מרפא שמייצר חוויה של גדילה אישית.

טיפול באמנות מתאים לכל הגילאים. כיצד?        
ילדים - האומנות היא השפה הטבעית של הילדים להביע את עצמם. קל להם יותר לצייר, לפסל או לשחק את המצוקות שלהם מאשר לדבר אודותם. התהליך מאפשר לילד לבטא את קשייו, מזמין אותו לשינוי דפוסי ההתנהגות שלו, מחזק את בטחונו העצמי ואת יכולותיו להתמודד בהצלחה בסביבתו בבית, בגן ובבית הספר.

 נוער - שיחות ושאלות נחוות הרבה פעמים כמציקות בגיל ההתבגרות, לעומת זאת דרך האומנות משמשת כביטוי ושפה ידידותית יותר להבעת הרגשות המורכבים המאפיינים את הגיל.

מבוגרים -  למרות יכולתם המילולית הרהוטה יש המתקשים להתחבר לרבדים עמוקים יותר של עצמם או לדייק את רגשותיהם ותחושותיהם. בטיפול באומנות, ניתנת להם הזדמנות לחוות חוויות ראשוניות, חדשות ואותנטיות דרך היצירה. לפעמים שפת הרגשות חבויה, והאמנות היא דרך יפה לגלות אותה...

דוגמאות למצבים בהם ניתן לטפל באמצעות הטיפול באומנות

חוסר בטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך
 התפרצויות זעם
 קשיי למידה והפרעות קשב וריכוז
 חרדה
 מצבי טראומה ופוסט טראומה
 מצבי התעללות
 פרידה ואובדן
 בעיות בוויסות חושי

 

להסבר ושאלות נוספות, פנו אלינו ונשמח לעזור.