חפש
תאם פגישה
03-648-0662 03-648-0662

זיו נוימן

  pour le français

עובד סוציאלי קליני M.S.W , בעל תואר שני נוסף בפילוסופיה ודוקטורנט במחלקה לפסיכולוגיה ופסיכואנליזה באוניברסיטת פריז 7, בתוכנית "פסיכואנליזה ורפואה". חבר ב"ג'יאפ": הקבוצה ישראלית של האסכולה הפסיכואנליטית הלאקאניאנית  Giep-NLS  .

בעל ניסיון רב בבריאות הנפש, עבד במרפאות ציבוריות שונות לבריאות הנפש ובבית חולים פסיכיאטרי. כמו כן,בעל ניסיון בטיפול בנוער בסיכון במיוחד נוער עולה מצרפת. מתמחה בטיפול רגשי  בילדים  על הרצף האוטיסטי(ASD)  ובני משפחותיהם, במסגרת פרטית ובמסגרת מרכז טיפולי של עמותת אלו"ט.   

טיפול פסיכואנליטי

"הריפוי, הוא תביעה היוצאת מקולו של הסובל, מזה הסובל מגופו או מהמחשבה שלו. המפתיע הוא שיש שם תשובה. (לאקאן, טלוויזיה, ע"מ 512)

הטיפול הפסיכואנליטי היינו פרקטיקה שהמציא זיגמונד פרויד בתחילת המאה ה-20. עיקרה טיפול בדיבור, כאשר הדיבור מופנה אל האנליטיקאי, המטפל הוא יכול לחולל שינויי משמעותי בדפוסים המחשבתיים והרגשיים הגורמים סבל בחייו של היחיד. בשונה מסוגי טיפול אחרים, שמטרתם הסרת הסימפטומים, הטיפול הפסיכואנליטי מתמקד בסיבה המניעה בחייו של הפונה וכתוצאה מכך מתרחשים שינויים בסימפטומים עליהם התלונן עם ההגעה לטיפול.

לטיפול הפסיכואנליטי ישנם עקרונות פעולה, אולם אין לו מודל אחיד לכולם- לכל אדם הטיפול המתאים לו באופן ייחודי ומהסיבה הזו לא ניתן לקבוע מראש את משך הטיפול או את תדירותו. הטיפול הפסיכואנליטי מאפשר שינוי עומק בחיי האדם אל עבר חיים מלאי סיפוק.

למי מתאים טיפול פסיכואנליטי?

לאנשים הסובלים מדיכאון, חרדה, החווים משבר בחיי האהבה, משבר בעבודה, הסובלים מקשיים חברתיים ולמעשה לכל אדם המרגיש כי אינו מרוצה מחייו, המרגיש תקוע בתחומים מסוימים בחייו ואינו מבין מדוע הדבר הזה שכל כך מפריע חוזר שוב ושוב.

בנוסף, הטיפול הפסיכואנליטי מתאים לאנשים הסובלים מבעיות פסיכיאטריות כגון: סכיזופרניה, הפרעה דו-קוטבית, הפרעה פוסט-טראומטית,הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD),  הפרעות אישיות, אנורקסיה/בולימיה ולאנשים הסובלים מהפרעה על הספקטרום האוטיסטי. 

 

טיפול בילדים על הרצף האוטיסטי

אוטיזם או על פי המונח המקצועי ASD הוא רצף שלם של הפרעות, המאופיינות בקושי לקיים אינטראקציה חברתית ותקשורתית, יחד עם טווח מוגבל מאוד של תחומי פעילות ותחומי עניין.

הילד הלוקה בתסמונת מגלה קשיים רבים ברכישת השפה עד מקרים בהם אינו רוכש שפה או תחליפי שפה כלל. ילדים אלו יבחרו להימנע ככל האפשר לתקשר עם העולם בצורות שאנו רגילים אליהם.ילדים עם אוטיזם יפגינו קשיים משמעותיים בהבעה מילולית או רגשית, פעולות המוגדרות כ"סימפטומים של אוטיזם" כגון: התנהגות חזרתית, דיבור תבניתי או העדר דיבור, בחירה באובייקטים "קשים", אי מסוגלות לויסות רגשי, אי יצירת קשר עין ועוד..הם תגובה חליפית להבעה המוכרת לפניה ישירה הנחוות כמאיימת על ידי הילד. 

הקושי העיקרי עימו מתמודד הילד עם האוטיזם היא התביעה (הפניה הישירה), הן התביעה של האחרים ממנו והן הבעת תביעה כלפי אחרים. התביעה עבור ילדים אלו נחווית כמשהו בלתי נסבל שיש לווסתו, להעלימו, להסיטו בכול מחיר, גם במחיר של הע(א)למות.

משפחה הנולד אל עולמה ילד עם אוטיזם, זקוקה לכול העזרה והתמיכה, הן להתמודד עם הטיפול וההתנהלות היומיומית סביב הילד והן להתמודד עם המשבר הרגשי שעוברים ההורים; אובדן הפנטזיות, הקבלה של הלקות, המשמעות על חיי הזוגיות, הרגשות המעורבים כלפי הילד וכו'.

 

הטיפול בילדים עם אוטיזם

ישנן שיטות רבות בטיפול בילדים על הרצף האוטיסטי: טיפול פסיכואנליטי, DIR, ABA  טיפול באומנות ועוד. בנוגע לכול אחד מהטיפולים ככל שההפרעה קשה יותר, כך היא דורשת התערבות אינטנסיבית יותר מבחינת שעות והיקף.

 

טיפול פסיכואנליטי

הטיפול הפסיכואנליטי בילדים עם אוטיזם מכוון לחילוץ הילד מתוך עולמו הסגור. בחילוץ הילד הכוונה היא לביטוי עמדה ותביעה של הילד כלפי האחרים- ילדים אחרים ומבוגרים. באמצעות התערבויות הנעשות תוך כדי משחק ודיבור עם הילד נוצר דיאלוג המאפשר לילד לבטא את עצמו ולהביע תביעה אל האחר. הטיפול הפסיכואנליטי בילד עם האוטיזם מאפשר לו לבנות כלים ייחודיים המחליפים את צורת ההתמודדות של הילד עד כה מפני החרדה, צורות המנתקות את הילד מהעולם, אל עבר אופני פעולה מותאמים יותר אל העולם סביבו, המאפשרים יצירת קשר עם הסביבה.הטיפול גם מאפשר לילד להפחית את החרדה שחש. בנוסף לטיפול הפרטני בילד עם האוטיזם, הטיפול כולל הדרכות הורים של אחת לשבועיים במטרה לתמוך בהורים ולהנחותם בהתמודדות המשפחתית היומיומית וגם בהתמודדות עם מערכת החינוך.

הטיפול מיועד בעיקר לילדים על הרצף האוטיסטי הנמצאים במסגרת שילוב ואינו מהווה תחליף למסגרת אינטנסיבית הכוללת מגוון רחב של טיפולים.  

 

מאמר של זיו  "אוטיזם באוריינטציה לקאניאנית"  מתוך הרצאה במסגרת הג'אפ, האסכולה הלקאניאנית בישראל.